Ruhi Su Salihli'de Türküleriyle Anıldı

(Haber Merkezi)15.11.2012 23:51:13
Ruhi Su Salihli'de Türküleriyle Anıldı

Sanatçı Ruhi Su, 100. Yaşında Salihli'de Ölümsüz Türküleriyle Anıldı...

Ölümsüz Sanatçı Ruhi Su 100. yaşında Salihli'de türküleri ile anıldı. Salihli Belediyesi tarafından düzenlenen ve Zafer Keskiner Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirilen 'Ruhi Su 100 Yaşında' etkinliği ile Salihlililer türkü ziyafeti yaşadılar.

 


Prof. Dr. Kemal Kocabaş'ın Sanatçı Ruhi Su'nun hayatından kesitlere yer verdiği sunumuyla başlayan anma etkinliğinde saz eşliğinde Yunus Kırılmış'ın Ruhi Su'yu andıran muhteşem sesiyle ölümsüz türküler seslendirildi.

 

Gecenin sonunda Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay tarafından Sanatçı Yunus Kırılmış'a çiçek takdim edildi.

 

 

 

RUHİ SU KİMDİR?

1912 yılında Van'da dünyaya gözlerini açan Ruhi Su, erken yaşta anne ve babasını kaybetmesinin ardından, çocukluğunu kimsesizler yurdunda yaşadı. Adana Öğretmen Okulu'nda okuduğu yıllarda Ankara Müzik Öğretmen Okulu'na (Musiki Muallim Mektebi) girdi. 1942 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Şan Bölümü'nden mezun oldu. Daha sonra konservatuarın opera bölümünde okudu. Ankara Cebeci İkinci Ortaokulu'nda ve Hasanoğlan Köy Enstitüsünde müzik öğretmenliği yaptı. Devlet Operası'nda çalıştı, Cumhurbaşkanlığı Orkestrası'na seçildi. Devlet Operası sanatçısı olarak, Bastien Bastienne, Satılmış Nişanlı, Madame Butterfly, Fidelio, Tosca, Yarasa, Aşk iksiri, Rigoletto, Figaro'nun Düğünü, Maskeli Balo ve Konsolos gibi operalarda rol aldı.

Aldığı Klasik Batı Müziği eğitimi, ömrü boyunca kendini adadığı türkülerin yorum ve icrasına yaklaşımının kurumsal temelini oluşturdu. Aydınlara Halk müziği dinelmeyi öğretti, aynı zamanda Türk Opera sanatının temeline de büyük katkı koydu.

1978'de ilik kanseri olduğunu öğrendi. Tedavi için yurtdışına çıkması gerekiyordu fakat pasaport izni hastalık çok ilerlediğinde geldi. 1985'te hayata gözlerini yumdu ancak dostlarının, sevenlerinin, öğrencilerinin ve dinleyicilerinin gözünde ölümsüz kaldı.